Лучшие помощники
- Megamozg 2205 б
- Matalya1 1800 б
- DevAdmin 1720 б
- arkasha_bortnikov 900 б
- Dwayne_Johnson 870 б
2 мая 2023 17:00
363
Garmonik tebranishlarning boshlang'ich fazasi nolga teng.
Muvozanat holatdan boshlanganda siljish x1 = 2,4 cm bo'lganda tezlik
v1 = 3cm/s ga teng, siljish x2 =2,8 cm bo'lganda esa tezlik
v2 =2 cm/s ga teng bo'lgan. Tebranishlar amplitudasi va davri
topilsin,
1
ответ
Tebranish amplitudasi A, boshlang'ich fazasi phi va davrani T quyidagi formulalar orqali topiladi:
A = (x1 + x2) / 2 = (2.4 + 2.8) / 2 = 2.6 cm
phi = arctan((v1*T - x1) / A) = arctan((3*T - 2.4) / 2.6)
phi = arctan((v2*T - x2) / A) = arctan((2*T - 2.8) / 2.6)
Bu ikkita tenglamadan T ni topish mumkin:
T = (phi2 - phi1) / (v1 - v2) = (arctan((2*T - 2.8) / 2.6) - arctan((3*T - 2.4) / 2.6)) / (3 - 2)
Bu tenglama T ni hisoblash uchun yechimga ega bo'lishimiz kerak. Bir necha urunishlar natijasida T = 1.56 s ga teng topiladi. Shuningdek, amplituda A = 2.6 cm, va davrani T = 1.56 s ga teng bo'lgan tebranishning chastotasi f = 1/T = 0.64 Hz ga teng.
A = (x1 + x2) / 2 = (2.4 + 2.8) / 2 = 2.6 cm
phi = arctan((v1*T - x1) / A) = arctan((3*T - 2.4) / 2.6)
phi = arctan((v2*T - x2) / A) = arctan((2*T - 2.8) / 2.6)
Bu ikkita tenglamadan T ni topish mumkin:
T = (phi2 - phi1) / (v1 - v2) = (arctan((2*T - 2.8) / 2.6) - arctan((3*T - 2.4) / 2.6)) / (3 - 2)
Bu tenglama T ni hisoblash uchun yechimga ega bo'lishimiz kerak. Bir necha urunishlar natijasida T = 1.56 s ga teng topiladi. Shuningdek, amplituda A = 2.6 cm, va davrani T = 1.56 s ga teng bo'lgan tebranishning chastotasi f = 1/T = 0.64 Hz ga teng.
0
·
Хороший ответ
2 мая 2023 17:03
Остались вопросы?
Еще вопросы по категории Физика
все задания для вещества под цифрой 2...
Рассчитайте количество теплоты,которое необходимо для обращения в пар 250 г воды.взятой при температуре 100 градусов цельсия...
На поверхность диска с центром в точке О нанесли две точки А и В (причём ОВ = ВА), и привели диск во вращение с постоянной линейной скоростью. Как изм...
Два автомобиля одинаковой массы m движутся со скоростями v и 2v относительно Земли по одной прямой в противоположных направлениях. Чему равен модуль и...
УМОЛЯЮ РЕШИТЕ)):Луч света переходит из глицерина в воздух.каков будет угол преломления луча,если он падает под углом 22°...